איך לצלם בטיולים- טיפים לצילום

camino de santiago

היום כמעט לכל אחד יש מצלמה, אם זה בטלפון, מצלמת כיס פשוטה או DSLR  מקצועית. המגמה הזאת עוזרת ליישם את האהבה שיש לאנשים לתעד ולצלם כמעט כל דבר בחיים ולשתף את התמונות האלו עם החברים והעולם, בפייסבוק, אינסטגרם, וואטסאפ וכו’. אבל לא תמיד אנחנו מצליחים להעביר את היופי והאווירה דרך התמונה, אנחנו מגלים שהתמונה נראית משעממת ולא משקפת את התמונה שרצינו לצלם. “למה התמונות שלי לא יפות כמו של אחרים?”, “כל מצלמה יכולה לצלם תמונות יפות?”, “איך לצלם תמונות יפות יותר?”, “מה גורם לתמונה להיות תמונה טובה?”

צילום בטיול

אז החלטתם לצאת לטיול, תכננתם כל פרט; את המסלול, לוחות זמנים, רכשתם את כל הציוד המתאים ואתם מוכנים לנסיעה. אתם באמת מוכנים? אם לא למדתם כמה עקרונות צילום בסיסיים, כנראה שתצלמו תמונות לא מחמיאות, לא תצליחו לתעד כהלכה את המקומות המדהימים שטיילתם בהם והתמונות יהיו משעממות למי שלא היה שם. הבנה ותרגול של כמה עקרונות צילום בסיסיים הינם שלב חשוב בהכנות לטיול.

יישום עקרונות צילום בסיסיים ישדרגו כל תמונה באופן ניכר. צלם טוב יצלם תמונות טובות יותר עם מצלמה חובבנית מאשר צלם שלא מבין בצילום עם מצלמה מקצועית. אז לא משנה איזו מצלמה יש לכם, הטכניקה היא מה שקובעת.

נבחן כעת מספר סוגי מצבים שניתקל בהם בטיול ונלמד איך לצלם בכל מצב.

צילום נוף

אתם עומדים במצפה גבוה מסתכלים על הנוף הפנורמי, הנוף מדהים. אתם מוציאים את המצלמה ומצלמים כמה תמונות, הבעיה שאחר כך כשאתם מסתכלים על התמונה במסך, אתם רואים שזה פשוט לא זה, התמונה לא הצליחה להעביר את ההרגשה של להיות שם. “מה אני עושה לא בסדר?” אתם שואלים את עצמכם. תעקבו אחרי הדגשים הבאים וצילומי הנוף שלכם יגרמו לאנשים להגיד “וואו!”.

קומפוזיציה

הגדרה- “ארגון של צורות וצבעים בחלל התמונה תוך כדי מתן משמעות לצורת ההנחה והארגון של הפריטים.”

קומפוזיציה יכולה לגרום לתמונה לזכות בתחרות צילום או לשלוח את התמונה לסל המחזור. מה החוקים לקומפוזיציה טובה?

חוק השלישים

ג’ון טומס סמית היה הראשון שכתב על החוק בספרו “הערות על נוף כפרי” ב-1797. אבל החוק היה מוכר עוד הרבה מלפני כן.

ישנה נטייה טבעית לאנשים למקם את האובייקט המצולם במרכז התמונה. זה יכול להיות פרח, אנשים או קו אופק. זו טעות נפוצה שיוצרת תמונה מאוד משעממת. לדוגמא:

monkey

camino de santiago

כדי למנוע את הטעות הזאת נחלק את התמונה ל – 9 ריבועים שווים או שלישים כדלקמן:

squares

לחלק מהמצלמות יש אופציה להראות את הקווים האלו על המסך. העזרו בה. עכשיו אנחנו מוכנים ל”קמפז” (מלשון קומפוזיציה) את התמונה. בצילומי נוף נרצה למקם את קו האופק על אחד מהקווים האופקיים. כלומר בשליש העליון או בשלישי התחתון. באיזה שליש לבחור? זה תלוי בסיטואציה. אם השמיים מלאים בעננים יפים, נרצה למקם את קו האופק בשלישי התחתון כדי להכניס כמה שיותר שמיים לתמונה.

camino de santiago

אם השמיים בהירים ללא עננים או עננות כבדה שגורמת לכל השמיים להיות אפורים, נרצה למקם את קו האופק בשליש העליון כדי להוציא את השמיים המשעממים ולהכניס את מה שמתחת (אדמה,שדות,בניינים..).

camino de santiago

חזית התמונה ופרופורציות

מיקום אובייקט בחזית התמונה יוצר תחושת עומק. אמנים רבים חקרו את חוק השלישים וגילו שהעין יותר “אוהבת” אובייקטים הממוקמים באחד הצמתים של הקווים,  מקמו את האובייקט באחד הצמתים של הקווים והתמונה תיראה טוב יותר. האובייקט יכול להיות סלע, פרח, עץ, בן אדם וכל דבר אחר שנראה לכם מעניין.

pokhara

Manali

mae hong son

קמינו דה סנטיאגו

אלכסונים בצילום

קווים וצורות גיאומטריות יוצרים עניין בתמונה. הם מובילים את העין לאורך התמונה וממקדים את תשומת לבנו, כאשר אתם מקמפזים תמונה נסו למצוא קווים אלכסונים וצורות שיובילו את המבט לתוך התמונה. קווים שמתחילים מאחת הפינות שבתמונה יובילו לקומפוזיציה טובה יותר.

kala patthar

DSC_0048

DSC_0020

Masuri

לא בכל מקום שנטייל בו יהיה משהו מלהיב או מיוחד לצלם, למרות זאת נרצה לתעד גם את המקומות הפחות פוטוגנים. גם כאן יש מקום להשתמש בחוקים שלמדנו ולצלם את המקום בצורה המחמיאה ביותר. למשל הכפר הנפאלי הזה :

ebc track

טיפ בונוס – השתמשו בפונקצית המראה קווים על מסך המצלמה על מנת לשמור על אופק מאוזן, תמונה עם אופק אלכסוני מקבלת מראה מאוד חובבני.

עכשיו אתם יודעים כיצד לקמפז תמונה והיכן למקם אוביקטים שונים.יישום הידע הזה יגרום לתמונות הבאות שלכם להראות הרבה יותר טוב. אבל ישנו דבר אחד נוסף ששווה לתת לו תשומת לב, זהו המרכיב הסודי לצילום מנצח; התאורה! בדרך כלל התאורה תגיע מהשמש ומכיוון שהשמש זזה בשמים כל הזמן, תזמון היא מילת המפתח. ברור שכשמטיילים אי אפשר לחכות תמיד לשמש שתגיע למקום המושלם אבל הידע וההבנה של איזו תאורה היא הכי מומלצת ומתי נקבל אותה, יהפכו אותכם לצלמים הרבה יותר טובים ומכאן שתצלמו תמונות יפות יותר.

מה השעה הכי טובה לצילום?

אם תמקמו את המצלמה שלכם על חצובה ותצלמו תמונה בבוקר, אותה תמונה שתצולם מספר שעות יותר מאוחר תיראה ותרגיש אחרת לגמרי. למעשה לפעמים מספיקות אפילו כמה דקות על מנת לראות שינויים בתאורה או במזג האוויר.

חוק אצבע אומר שהאור הכי טוב לצילום יהיה בזריחה ובשקיעה, זמן זה נקרא לפעמים בפי הצלמים כשעת הקסם או שעת הזהב. ממש לפני הזריחה נקבל אור קר וכחול, אור שלא יוצר צלליות ויוצר ניגודיות נמוכה יחסית.

EBC track

 כשהשמש מתחילה לעלות האור נהייה חם יותר ואדום יותר, ואחרי שעה או שעתיים האור יהיה חזק מדי וייצור צלליות כהות ותמונה עם ניגודיות גבוהה מדי, בדרך כלל התנאים הללו יוצרים תמונה פחות טובה.

ebc

כשהשמש מתחילה לשקוע האור נהייה חם ואדום יותר ושוב נקבל תאורה מאוד מחמיאה.

tel baruch

camino de santiago

קחו בחשבון שצלמים רבים עברו על החוקים האלו בכוונה וצילמו תמונות מעולות. נסו לשחק עם הקומפוזציה ולנסות לקמפז תמונה כמה פעמים, תתנסו בתאורות שונות. ככל שתלמדו ותצלמו יותר כך ישתפרו הצילומים שתצלמו.

אם מצאתם את המאמר הזה מועיל ואתם מתכננים לקנות ציוד, אבקש ממכם לקנות דרך הלינקים שנמצאים בסוף העמוד, המחיר יהיה עבורכם זהה כאילו נכנסתם ישירות ל EBAY ולא דרכי. בנוסף, אקבל עמלה על כל קנייה שתבצעו באתר, עמלה זו תעזור לי להמשיך לכתוב כתבות נוספות ולהרחיב את האתר.

אם יש לכם שאלה או שאתם רוצים להגיב על הכתבה אתם יותר ממוזמנים לכתוב תגובה למטה ואני אגיב בהקדם האפשרי.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים